Sport

#

Jaki strój wybrać na przejażdżkę w chłodne dni?

  • 24 maja 2021

Jesień to bardzo trudny okres dla rowerzystów. Opady deszczu, zachmurzenie i niskie temperatury sprawiają, że trzeba zadbać o dodatkowe elementy ubioru i zabezpieczyć się przed ewentualnymi negatywnymi skutkami brzydkiej pogody. Prędzej czy później trzeba się z tą sytuacją zmierzyć. Wiele osób decyduje się na spędzenie zimy w najbardziej komfortowy sposób, czyli odstawienie pojazdu do garażu. Inne osoby powinny zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które pozwolą nam w pełni komfortowo i bezpiecznie skompletować nasz ubiór.

Utrata ciepła jest największa w okolicach głowy i stóp, dlatego to właśnie te części ciała powinny być chronione w szczególny sposób. W przypadku stóp są to przede wszystkim grubsze skarpety wykonane z wysokiej jakości materiałów, które chronią nie tylko przed zimnem, ale również przed wilgocią. Najlepiej, aby były one odpowiednio długie, na przykład podkolanówki i zakolanówki. Tego typu skarpety wykonane z tkaniny Coolmax skutecznie odprowadzają wilgoć na zewnątrz, chroniąc stopy przed otarciami, odciskami i pęcherzami. Dodatkowo zapewniają uczucie pełnego komfortu i poczucie suchości wewnątrz obuwia. Ich konstrukcja, w pełni dopasowana do kształtu nogi, zapewnia pełen komfort ich użytkownikowi. Zakolanówki zostały stworzone przede wszystkim z myślą o osobach, które nie lubią nosić ochraniaczy na kolana. Skarpeta, która osłania kolano, chroni również ten staw przed reumatyzmem i różnymi chorobami.

Bardziej problematyczna jest ochrona głowy. Bawełniana kominiarka może być używana na motocyklach szosowych, w sytuacjach, gdy nie męczymy się zbytnio podczas jazdy i nie wydychamy ilości pary wodnej, która na mrozie zamienia się w szron. Znacznie lepszym rozwiązaniem są kominiarki termoaktywne, wykonane np. w technologii Softshell, która chroni nas przed zimnem i wiatrem. Może to być niezwykle ważne przy bardzo niskich temperaturach.

Jesień na motocyklu

Ta metoda nie jest jednak odpowiednia dla wszystkich, zwłaszcza tych, którzy mają idealnie dopasowaną sylwetkę. W niektórych sytuacjach włożenie kominiarki pod kask może powodować wewnętrzny ucisk i dyskomfort. Dodatkowy ucisk na naczynia krwionośne nie tylko zwiększa ból, ale również sprzyja jeszcze szybszemu wychłodzeniu głowy. Innym rozwiązaniem może być maska neoprenowa, która skutecznie chroni przed zimnem i wiatrem, a dzięki umieszczeniu niewielkich otworów w ustach i nosie, dość skutecznie odprowadza wydychane powietrze. Zapinane są na rzepy, co znacznie ułatwia ich zakładanie i zdejmowanie.

Podczas przerwy w treningu, w czasie której musimy zdjąć kask, należy jak najszybciej założyć coś na głowę, np. czapkę lub kaptur. Uchroni nas to przed dodatkowym oczekiwaniem na spoconą głowę, co może skutkować bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Warto również zainwestować w porządne rękawice, które ochronią nasze palce dłoni przed szybkim wychłodzeniem. Ocieplane rękawice motocyklowe są nieco grubsze od typowych rękawic off-roadowych, ale świetnie sprawdzają się w temperaturach od -15 do +15 stopni Celsjusza. Gwarantują wysoką odporność na zimno i wiatr.

W przypadku ochrony tułowia najlepiej sprawdza się bielizna termoaktywna. Jeśli jest bardzo zimno, może wystarczyć nawet ciepła, bawełniana bluza wsparta kurtką, która chroni przed wodą i wiatrem, ale jest wyposażona w dużą liczbę otworów wentylacyjnych.

W każdej sytuacji należy jednak zastanowić się, czy zamierzamy jechać powoli, czy też planujemy prawdziwy trening, podczas którego chcemy dać z siebie wszystko. Na mrozie i wietrze nasze ciało bardzo szybko się wychładza, dlatego należy je jak najlepiej chronić. Należy jednak pamiętać, że zimowa odzież utrudnia nam poruszanie się, ale z czasem można się do niej przyzwyczaić.