Blog

#

Kto jest właścicielem domeny?

  • 8 grudnia 2021

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny? W jakich przypadkach warto to sprawdzić? Czy planujesz stworzyć nową stronę internetową, aby zaprezentować swój biznes w sieci? Być może szukasz sposobu na stworzenie strony docelowej lub zaplecza, które pomoże Twojej stronie docelowej w rankingu. Dowiedz się, jak sprawdzić, gdzie i na kogo zarejestrowana jest domena.

Sprawdź: https://spokeo.pl/

Każdy kraj posiada organizację, której zadaniem jest zarządzanie i nadzorowanie spisu wszystkich domen narodowych. Domeny z końcówką krajową (.pl), lub funkcjonalną (np. Domeny z końcówką krajową (.pl), funkcjonalną (np. : info.pl, net.pl lub com.pl) i regionalną (np.

Rejestr domen, prowadzony przez NASK, jest ogólnodostępny. Każdy może wyszukać w nim domeny korzystając z bazy WHOIS. To właśnie tam znajduje się wyszukiwarka domen NASK.

W rejestrze NASK sprawdzane są domeny i weryfikowani właściciele domen krajowych. Krajowy Rejestr Domen zawiera wszystkie informacje dotyczące interesującej Cię domeny. Są to m.in. status domeny, data utworzenia i data ostatniej modyfikacji, nazwy serwerów DNS, nazwa serwerów DNS oraz dane o właścicielu (abonencie).

Co to jest WHOIS?

WHOIS jest wspólną bazą danych, która zawiera wszystkie domeny internetowe. Instytucja państwowa, ICANN, zarządza bazą danych WHOIS dla domen gTLD (funkcjonalne domeny najwyższego poziomu). Rejestr www.who.is pozwala na sprawdzenie lokalizacji domeny, jej historii oraz tego, kto jest właścicielem.

Rejestr narzędzi WHOIS pozwala na sprawdzenie nie tylko domen krajowych, ale również domen najwyższego poziomu funkcjonalnych - np. .com,.pro,.net, czy domen innych narodowości - np. .gb, .cz czy .it.

Nie wszystkie domeny można znaleźć tylko za pomocą baz WHOIS lub NASK. W przypadku domen i subdomen europejskich należy skorzystać z rejestru EURid. Można tam znaleźć dane i informacje o właścicielu domeny z rozszerzeniem.eu.

Czy można w ogóle sprawdzić właściciela domeny?

Nie zawsze możemy zweryfikować właściciela domeny. Jeśli właścicielem domeny jest osoba prywatna, nieczęsto znajdziemy informacje o abonencie domeny. Obowiązujące przepisy RODO oraz polskiego prawa o ochronie danych osobowych zapewniają ochronę danych osobowych właścicieli domen.

Swoje dane w rejestrze mogą zastrzec również niektóre firmy i organizacje. Serwis who.is nie będzie w stanie udzielić informacji o rejestratorze domeny. Ochrona Prywatności Domeny może pomóc chronić prywatność domeny. Registry Lock Protection ochroni Twoją domenę przed kradzieżą i nieautoryzowanymi zmianami.

Zobacz także: Poczta Onet

Jeśli informacje o rejestratorze domeny są poufne, możesz wysłać bezpośrednie zapytanie do rejestratora, który zarejestrował Twoją nazwę. Pamiętaj jednak, że nie otrzymasz takich danych, chyba że masz ku temu dobry powód.

Rejestr who.is może nie udostępniać wszystkich informacji o domenie, która ma rozszerzenie krajowe. Jednak rejestr krajowy NASK może. Jeśli próbujesz znaleźć właściciela domeny krajowej, odwiedź najpierw stronę katalogu domen krajowych.

Kto jest właścicielem tej domeny?

- Witam! Chciałbym porozmawiać z właścicielem tej domeny!

- Co to znaczy "dane niejawne"?

Sprawdzenie domeny może się nie powieść, jeśli właściciele domen są osobami prywatnymi lub jeśli właściciele domen zastrzegli swoje dane w rejestrze.

Możesz skontaktować się z właścicielem domeny, jeśli masz wszystkie potrzebne informacje, używając narzędzi WHOIS/NASK lub EURid. Jeśli nie posiadasz potrzebnych informacji, możesz skontaktować się bezpośrednio z rejestratorem domeny. Każdy rejestr zawsze będzie posiadał dane rejestratora domeny.

Zwróć uwagę na serwery DNS, na których znajduje się domena. Jeśli domena została przeniesiona na serwery DNS należące do jej abonenta, mogą one wskazywać rejestratora domeny i jej właściciela.

Powinieneś sprawdzić okres rozliczeniowy, aby ustalić, czy możesz kupić domenę bezpośrednio od właściciela. Możesz skontaktować się z właścicielem domeny bezpośrednio lub pośrednio po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Jeśli jesteś zainteresowany rejestracją domeny, może to być tańsza, szybsza i bardziej opłacalna opcja, aby zarejestrować unikalną nazwę domeny, która może być zarejestrowana. Możesz sprawdzić naszą wyszukiwarkę domen, aby dowiedzieć się, jakie są koszty rejestracji. Być może interesują Cię domeny premium, które pomogą Ci skuteczniej wyróżnić się na tle konkurencji.

Wiecej na: https://spokeo.pl/tech