Blog

#

Jak wybrać sprzęt AGD do kuchni i jak rozmieścić go w pomieszczeniu?

 • 21 maja 2021

Wybór urządzeń kuchennych to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania tego pomieszczenia. Jaki sprzęt wybrać? Na co zwrócić uwagę? Gdzie je umieścić?

Wolnostojące urządzenia AGD

Jednym z możliwych rozwiązań jest zakup wolnostojącego sprzętu AGD. To dobry wybór, gdy zależy nam na niskiej cenie i możliwości wymiany sprzętu AGD bez konieczności ingerencji w szafki kuchenne. Wolnostojące urządzenia mają z resztą o wiele więcej zalet: są niedrogie, funkcjonalne, pojemne, łatwe w montażu i demontażu, a także często zdobią kuchnię, ponieważ mają bardzo starannie zaprojektowany design.

Jeśli zdecydujesz się na zakup wolnostojącego AGD, możesz je ustawić bardzo dowolnie - ograniczeniem są istniejące przyłącza i Twoje meble kuchenne.

sprzęt AGD do zabudowy

Urządzenia AGD do zabudowy cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ można je niemal całkowicie ukryć w kuchni. Zabudowana lodówka czy zmywarka stają się praktycznie niewidoczne, ponieważ są całkowicie schowane w szafce i zwieńczone frontem kuchennym.

To właśnie dyskrecja sprawia, że urządzenia do zabudowy cieszą się tak dużą popularnością, ale ważne jest również to, aby były funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Nie bez znaczenia jest też coraz większy wybór tego typu urządzeń.

Jak wybrać lodówkę, płytę grzewczą i piekarnik?

Zakup każdego z tych urządzeń to spory wydatek, dlatego warto sięgać po przemyślane i dobre rozwiązania. Aby dokonać dobrego wyboru, należy zastanowić się nad następującymi kwestiami:

 • Czy wolimy urządzenia wolnostojące czy do zabudowy?

Ta decyzja pozwoli zawęzić dostępną pulę sprzętów do tych, które spełniają to kryterium. Jeśli planujemy generalny remont kuchni i wymianę mebli, warto rozważyć zakup sprzętu AGD do zabudowy. Jeśli chcemy jedynie wymienić zepsutą lodówkę na nowy model, powinniśmy zastosować ten sam typ urządzenia, który posiadaliśmy, aby uniknąć większych przeróbek w kuchni.

 • Czy lodówka powinna mieć zamrażalnik na dole czy na górze?

Lodówki z górnym zamrażalnikiem, zwłaszcza modele jednodrzwiowe, są nieco mniej funkcjonalne niż te z osobnym zamrażalnikiem na dole. Szczególnie popularne są lodówki do zabudowy z zamrażalnikiem na dole, które można zabudować dwoma niezależnymi frontami meblowymi. Zamrażarka na dole jest wygodna w użytkowaniu (korzysta się z niej rzadziej niż z lodówki) i ma pojemne szuflady. https://www.morele.net/agd/agd-do-zabudowy/lodowki-z-zamrazalnikiem-u-dolu-zabudowa-261/

 • Czy wolimy piekarnik z funkcją kombi, czy urządzenie do zabudowy?

Jest to kwestia, którą należy rozważyć, ponieważ ma ona znaczący wpływ na wygląd całej kuchni. Piekarnik z płytą grzewczą to jedno urządzenie wolnostojące, które można postawić obok szafek kuchennych. Piekarnik i osobna płyta grzewcza to rozwiązania do zabudowy, które mogą być zabudowane klasycznie (jeden nad drugim) lub zupełnie niezależnie, stwarzając duże możliwości aranżacji pomieszczenia.

 • Jaką płytę grzewczą lub kuchenkę kupić?

Kiedy już zdecydujemy, czy wolimy wolnostojącą kuchenkę lub piekarnik, czy płytę do zabudowy, powinniśmy skupić się na rodzaju takiej płyty lub kuchenki.

Płyty gazowe nadają się tylko do kuchni z instalacją gazową. Płyty gazowe są cenione, ponieważ są niezależne od energii elektrycznej. Jeśli w naszej okolicy występują przerwy w dostawie energii elektrycznej, a mamy możliwość podłączenia kuchenki lub płyty gazowej, warto zdecydować się na to rozwiązanie. https://www.morele.net/agd/agd-do-zabudowy/plyty-gazowe-243/

Płyty elektryczne i indukcyjne to bardziej nowoczesne rozwiązanie, które można zastosować wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do instalacji gazowej. Kuchenki i płyty elektryczne i indukcyjne pozwalają na szybkie przygotowywanie posiłków, nie emitują płomienia, można je ustawić nieco bliżej okna, ponieważ nie ma ryzyka zdmuchnięcia płomienia.

Kwestie, które należy rozważyć przy zakupie urządzeń kuchennych

Decyzja o tym, czy wybrać sprzęt do zabudowy czy wolnostojący to dopiero początek sukcesu. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na szczegóły techniczne, takie jak:

 • Emitowany hałas - każdy sprzęt AGD podczas użytkowania emituje określone dźwięki. Dotyczy to w dużej mierze okapów, zmywarek i lodówek. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię, aby nie okazało się, że zbyt głośna lodówka utrudnia nam spokojny sen w nocy. Parametr ten wyrażany jest w decybelach (dB) i im jest on niższy, tym urządzenie pracuje ciszej.
 • Funkcjonalność - niezależnie od tego, czy wybierzemy lodówkę, zmywarkę czy piekarnik, powinniśmy upewnić się, że funkcjonalność tych urządzeń spełni nasze oczekiwania. Jeśli zależy nam na funkcji kostkarki do lodu w lodówce, skupmy się na tych modelach, które ją oferują, a jeśli szukamy piekarnika z funkcją pary, odrzućmy te urządzenia, które jej nie oferują.
 • Klasa energetyczna - każdemu sprzętowi AGD przypisana jest klasa energetyczna. Im wyższa, tym lepiej, bo zużycie prądu będzie niższe. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń AGD, które są używane często lub bez przerwy (np. lodówki).
 • Cena - warto już na wstępie ustalić dostępny budżet, aby niepotrzebnie nie przeglądać ofert z urządzeniami, których cena wielokrotnie przewyższa zakładaną.
 • Marka - warto wybierać urządzenia renomowanych producentów, które cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników.

Gdzie ustawić sprzęt AGD w kuchni?

Konkretne rozmieszczenie sprzętu AGD powinno zależeć od preferencji domowników i układu pomieszczenia, ale jest kilka zasad, którymi warto się kierować:

 • Kuchenka i płyta gazowa do zabudowy nie powinny znajdować się bezpośrednio pod oknem lub obok niego - istnieje ryzyko, że płomień wybuchnie, a także zapalą się firanki lub zasłony.
 • Odległość pomiędzy okapem a kuchenką lub płytą grzewczą powinna zależeć od rodzaju kuchenki. Jeśli jest to płyta gazowa, to powinno to być minimum 70 centymetrów, a jeśli jest to płyta indukcyjna lub elektryczna, to okap można już zawiesić 60 centymetrów nad nią.
 • Lodówka powinna znajdować się z dala od źródeł ciepła, które będą negatywnie wpływać na jej wydajność. Należą do nich przede wszystkim grzejniki, ale także piekarnik oraz okno o ekspozycji południowej lub zachodniej.

Wybór sprzętów kuchennych to nie lada wyzwanie, ale jeśli skupimy się na kilku najważniejszych kwestiach, zakupy powinny być owocne. Podobnie jest z rozmieszczeniem sprzętów kuchennych - wystarczy kierować się ergonomią i kilkoma najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa, by osiągnąć komfortowy efekt końcowy.