Sport

#

Rower - nowy czy używany?

  • 26 maja 2021

Każdy z nas staje przed pytaniem: kupić nowy, ale skromniejszy, czy używany, ale lepiej wyposażony? Dotyczy to zarówno zakupu telewizora, samochodu, jak i roweru.

Na rynku nie brakuje rowerów nowych i używanych. Dostępne są tysiące ofert, różniących się ceną, wielkością ramy, wielkością kół, osprzętem, kolorem, sylwetką itp. Dokonując wyboru nowy/używany musimy znać plusy i minusy każdej z opcji, może to trochę ułatwi nam wybór.

Cena.
Nie bez powodu zaczynamy właśnie od tego punktu. Gdyby "cena nie grała roli", z pewnością bez zastanowienia wybralibyśmy nowy rower z salonu. Tor, który ma już za sobą kilka sezonów, ale wciąż cieszy się uznaniem wśród amatorów jazdy, można kupić nawet za ułamek ceny, jaką kosztował w momencie premiery. Przestrzegamy też przed okazjami. Tanie rowery z niewielkim przebiegiem, stosunkowo młode, mogą mieć ukrytą wadę (np. powypadkową, czy uszkodzenie ramy). Od takich egzemplarzy trzymajmy się z daleka. Nie wyklucza to jednak faktu, że nie możemy kupić naprawdę dobrego sprzętu sprzedawanego tanio, np. z powodu nietrafionego prezentu czy złego rozmiaru.

Stan techniczny.
Tylko nowy jednoślad ze sklepu jest w idealnym stanie technicznym. Licznik przebiegu nie nabił ani kilometra, a podzespoły są czyste i nienaruszone. Kwestie techniczne w używanych rowerach to zazwyczaj ruletka, dlatego przed przekazaniem pieniędzy i zabraniem sprzętu trzeba go dokładnie obejrzeć, przejechać się nim i wyłapać wszelkie niedoskonałości. Co więcej, może to być również punkt zaczepienia do negocjacji cenowych. Jeśli nasza wiedza i doświadczenie pozwolą nam oszacować koszty naprawy uszkodzonych elementów, będziemy mogli stwierdzić, czy jego zakup na pewno jest dla nas opłacalny.

Gwarancja.
Nowe rowery standardowo objęte są 24-miesięcznym okresem gwarancyjnym (choć są marki, które oferują okres nawet do 5 lat). Wszystkie wady producenta oraz uszkodzenia podzespołów (o ile są prawidłowo użytkowane) zostaną w nowym rowerze wymienione lub naprawione. W przypadku roweru używanego możemy zapomnieć o gwarancji, a wszystkie usterki (nawet te zauważone zaraz po zakupie) będziemy musieli naprawić we własnym zakresie.

Alternatywa między nowym a używanym.
Ciekawą opcją, o której nie wie każdy kupujący rower, jest zakup roweru używanego lub testowego. Ich ceny są niższe niż u zafoliowanych jeszcze braci, choć rowery z wystaw są w stanie niemal idealnym. Warto więc wysłać zapytania do lokalnych sklepów rowerowych o możliwość zakupu sprzętu, który opisaliśmy powyżej.

Podsumowanie.
Przy zakupie roweru o jego wyborze często decyduje cena. Zanim wydamy pieniądze na nowy wózek, warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem - do wyścigów, rekreacji, dojazdów do sklepu. Czasem lepszą opcją jest zakup starszego sprzętu z lepszym wyposażeniem, a czasem w grę wchodzą tylko nowe egzemplarze. Trzymajmy się jednak zasady - dokonujmy wyborów z głową.