Sport

#

Co to za plecak?

  • 19 maja 2021

Wędrówki po górach, lasach lub innych terenach to wspaniała forma aktywności na świeżym powietrzu. Nie tylko pozwala na przebywanie na świeżym powietrzu czy podziwianie krajobrazu, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie. Wędrówki wzmacniają mięśnie, zwiększają wydolność organizmu, kształtują sylwetkę, a nawet mogą być lekarstwem na depresję. Osoby żyjące w dużym stresie również mogą znaleźć ukojenie na łonie natury, dlatego trekking jest tak bardzo polecany przez wszystkich entuzjastów zdrowego stylu życia. Wędrówka, zwłaszcza kilkudniowa, wiąże się jednak z koniecznością zabrania ze sobą niezbędnych przedmiotów. W ich przechowywaniu pomoże dobry plecak turystyczny.

Jeśli planujesz dłuższą wycieczkę w góry lub do lasu, koniecznie zabierz ze sobą plecak turystyczny. To najlepsze rozwiązanie, aby sprawnie spakować swoje rzeczy. Trudno wyobrazić sobie wędrówkę po dowolnym terenie np. ze zwykłą torbą materiałową. Trzymanie tak ciężkiego ładunku przez dłuższy czas byłoby nie tylko niewygodne, ale wręcz niemożliwe. Aby ułatwić sobie poruszanie się po płaskim lub jakimkolwiek innym terenie, warto zaopatrzyć się w dobry plecak. Pozwoli on pomieścić ubrania, buty, jedzenie, dokumenty, apteczkę, ręcznik i wszystkie inne niezbędne rzeczy. Nie każdy jednak wie, jaki powinien być taki plecak na wypady poza miasto. Warto zapoznać się z wyposażeniem plecaków turystycznych, aby kupić odpowiedni model.

Jaki powinien być plecak turystyczny?

Podczas wędrówki plecak nie może stać się nieprzyjemnym ciężarem. Źle dobrany tylko spowolni wyprawę, dlatego tak ważne jest, aby kupić dobry sprzęt. Plecaki turystyczne to dość specyficzne produkty, które znacznie różnią się od zwykłych plecaków miejskich używanych na co dzień czy typowych plecaków sportowych. Jakie cechy powinien posiadać plecak turystyczny, który pozwoli na komfortowe poruszanie się w górach i innych terenach?

1)Plecak powinien być lekki sam w sobie, aby nie stanowił dodatkowego obciążenia. W końcu same spakowane rzeczy będą ważyć całkiem sporo.

2)Stelaż jest podstawą dla dużych plecaków turystycznych. Zbudowany z włókna węglowego lub aluminium dobrze przylega do ciała, dzięki czemu plecak jest łatwy w noszeniu.

3)W plecaku turystycznym musi znajdować się regulowany system nośny. Pozwala on na precyzyjne dopasowanie plecaka do ciała użytkownika.

4)Plecak na wędrówki powinien być pojemny. Na kilkudniowe wypady najlepiej kupować modele powyżej 50 litrów.

5)Pas biodrowy i piersiowy to niezbędne elementy największych plecaków. Przenoszą one ciężar bagażu z ramion na inne części ciała.

6)System nawadniający, czyli specjalny zbiornik na wodę zamontowany w plecaku, może wydawać się zbędnym dodatkiem, ale jest niezwykle praktyczny.

7)Ważnym elementem plecaka są również paski na ramiona, ponieważ ich miękkość znacząco wpływa na komfort wędrówki czy wspinaczki.

Najlepszy plecak dla turysty

Wiele osób nie do końca wie, jaki plecak wybrać. Nic dziwnego, ponieważ producenci oferują bardzo różne modele. Najlepszy plecak turystyczny to taki, który pasuje do danej aktywności - na długie wyprawy przyda się plecak 50-litrowy lub większy, na jednodniowe wycieczki wystarczy prosty, usztywniany plecak o pojemności 30 litrów. Dodatkowymi atutami plecaka turystycznego mogą być: odpinany komin, dodatkowe mocowania (np. na kijki trekkingowe), system wentylacyjny czy nieprzemakalne pokrowce.

Materiał zewnętrzny