Buty sportowe

#

Jak wybrać dobre buty do biegania?

  • 28 maja 2021

O korzyściach płynących z regularnego biegania można napisać całe książki, ale nie jest to tematem tego artykułu. Każdy powinien wiedzieć jak ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu, który pozwoli nam uprawiać ten sport nie tylko komfortowo, ale i bezpiecznie. Dobre buty są tu podstawą. Obecnie na rynku jest tak duży wybór, że najwyraźniej znalezienie czegoś idealnego nie powinno stanowić dla nikogo większego problemu. W praktyce jednak trudno się zorientować, co kryje się pod dziesiątkami modeli i producentów. Wiele osób popełnia ogromny błąd, gdy tylko patrzy - jeśli buty wyglądają dobrze, to rzeczywiście są warte swojej ceny. Nigdy nie traktujmy tych zakupów tak pochopnie, gdyż znacznie zwiększamy ryzyko urazów i poważnych uszkodzeń ciała. Jak więc kupować buty, by znaleźć coś dobrego?

Wygodne buty do biegania są niezbędne

Podstawową cechą dobrych butów do biegania jest to, że są one po prostu wygodne. Wysoka cena czy nowoczesne technologie zastosowane w danym modelu nie zawsze dadzą nam pewność, że będziemy się w takich butach dobrze czuć. Warto więc wypróbować kilka różnych par, a jeśli poczujesz, że to te jedyne, to zdecydowanie jesteś na dobrej drodze. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pierwsze wrażenie jest czasem mylne. Komfort użytkowania butów można tak naprawdę ocenić po około 10-15 minutach biegu. Dlatego dopóki buty nie zostaną przetestowane w praktyce, trudno stwierdzić, czy są rzeczywiście wygodne.

Poznaj swoje... stopy!

Bardzo ważne są przy tym indywidualne potrzeby i poziom sprawności biegacza - zawsze należy brać to pod uwagę przy zakupie. Pomocne jest wykonanie kilku podstawowych testów, aby poznać swój typ stopy. Kierowanie się wynikami podczas zakupów może ułatwić znalezienie czegoś dobrego. Jedną z najlepszych sugestii jest test wody.

Jak przeprowadzić test?

Test wody jest szybki i łatwy, ale może również pomóc w zakupach. Nie musisz przeprowadzać profesjonalnych testów z użyciem skanera, aby określić swój typ stopy. Wszystko czego potrzebujesz to woda i odpowiednia powierzchnia, na której odciśniesz swoją stopę - wystarczy zwykła gazeta, karton lub ekologiczna torba.

Jeśli cała stopa została nadrukowana na powierzchni, to mamy do czynienia z nadrukiem. Gdy przednia część stopy i pięta są odbijane, jest to stopa neutralna o dobrej budowie. Gdy przodostopie jest mocno oderwane od pięty, mamy do czynienia z nadmierną amortyzacją. Bardzo ważne jest, aby przy zakupie butów kierować się wynikami.

dobry kształt stopy

Pronacja - stopa neutralna

Ten typ stopy, zwany neutralnym, jest najczęstszy. Kształt stopy jest prawidłowy, dzięki czemu cały ciężar ciała spoczywa na niej równomiernie. W tym przypadku najlepiej wybrać buty z amortyzacją.

Nadpronacja - płaskostopie

W przypadku takiej nieprawidłowości w budowie stopy, ciężar ciała przesuwa się zbytnio do wnętrza buta. Problemy te można dość łatwo zauważyć podczas codziennego chodzenia - kostki są wtedy stale skierowane ku sobie. Osoby z taką stopą muszą o siebie dbać, gdyż bieganie w nieodpowiednim obuwiu niesie ze sobą duże ryzyko poważnej kontuzji. Idealny but powinien mieć, oprócz amortyzacji, wzmocnioną piętę.

Nadmierne podbicie - wysokie podbicie

Takie nieprawidłowości w konstrukcji nie są zbyt częste. Stopa porusza się zbyt mało do wewnątrz, co powoduje zbyt duży nacisk na stronę zewnętrzną. Osoby z takim łukiem powinny wybierać buty z dość mocną amortyzacją.

Buty - ostatnie dostępne

Buty dostępne w sklepach wykonane są z różnych materiałów i występują w wielu różnych kształtach. Proste buty są najlepsze dla osób z płaskostopiem. Osoby z dużym palcem u nogi powinny wybierać buty zaokrąglone, których kształt kieruje stopę do wewnątrz. Lekko zakrzywione buty to rozwiązanie pośrednie, najlepsze dla stopy neutralnej.

Buty sportowe - elementy

Nowoczesne buty sportowe mają o wiele bardziej skomplikowaną konstrukcję niż się wydaje. Wykorzystują one wiele technologii, które zwiększają ich użyteczność i poprawiają bezpieczeństwo użytkowników. Szczególną rolę odgrywa tu podeszwa, która może być wyposażona w różne rodzaje amortyzacji. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na ten element i porównać twardość podeszwy w różnych modelach.

Buty sportowe - jakie cechy powinny posiadać?

Buty sportowe powinny być lekkie, wygodne i trwałe. Podeszwa powinna być specjalnie wyprofilowana, aby zapewnić maksymalną przyczepność do podłoża. Górna część powinna być wykonana z materiału "oddychającego", który będzie przepuszczał powietrze. Ważne są elementy ochronne: wewnętrzna gąbka lub górny kołnierz chroniący ścięgno Achillesa oraz miękki język ograniczający otarcia. Jeśli buty mają być używane w trudnym terenie, powinny mieć wzmocnioną podeszwę.