Buty sportowe

#

Jak wybrać dobre buty trekkingowe?

  • 27 maja 2021

Modele butów

Okazuje się, że nie ma uniwersalnego modelu, który sprawdziłby się w każdych warunkach. Niektóre buty przeznaczone są na niziny, a inne na wyprawy wysokogórskie.

Wędrówki, spacery, walka

Trekking to nic innego jak wędrówka po stosunkowo trudnym terenie, zazwyczaj z ciężkim plecakiem. Z drugiej strony, wycieczki bez obciążenia w nieco łatwiejszym terenie (z trasami) nazywane są wędrówkami. Chodzenie po lesie i po mieście to chodzenie. Przynajmniej tak wygląda klasyfikacja anglosaska. Jeszcze trudniejsza jest turystyka w górach wysokich, która wymaga opanowania technik poruszania się w terenie skalistym i lodowcowym oraz sprzętu dostosowanego do tych zadań. Ta forma turystyki nazywana jest alpinizmem. Jest jeszcze wspinaczka, która jest wspinaczką.

Buty trekkingowe: leniwe, zimowe

Zazwyczaj w opisie poszczególnych modeli pojawia się określenie "sezony". Cięższe modele są zazwyczaj uważane za modele zimowe, a lżejsze za modele letnie. Jednak w przypadku wysokich gór należy zawsze mieć przy sobie cięższe i cieplejsze buty. Lżejsze modele dobrze sprawdzą się w Afryce.

Buty trekkingowe - kategorie

Okazuje się, że w tym przypadku klasyfikacja jest dużym problemem, ponieważ na rynku nie ma podziału w dół na różne rodzaje butów.

osłony

Kapcie

Podejścia skaliste wymagają lekkiego obuwia turystycznego, w tym półbutów i butów z tekstylnymi wkładkami. Buty te są odpowiednie do wędrówek bez obciążenia. Idealnie nadają się do chodzenia po skałach przy torach kolejowych. Najlepiej jednak sprawdzają się podczas wędrówek w suchym, bezśnieżnym terenie. Wspinacze czasami używają ich podczas podchodzenia do ścian.

Z kolei w Beskidach, gdzie nie ma limitu śniegu, a błoto jest największą przeszkodą, doskonale sprawdzają się modele butów z jednolitą podszewką, która nie jest szyta. Z drugiej strony w tropikach modele membranowe są niezastąpione. Dzięki temu stopa może oddychać i nie pocić się.

W Tatrach - Turystyka piesza

W Tatrach potrzebne są buty z solidną podeszwą, która chroni stopę przed skałami, wytrzymuje tarcie o piargi i nie odkształca się na śniegu. Powinny być wysokie, ale nie za ciężkie, najlepiej z równomiernym pokryciem.

rodzaje butów trekkingowych

Na lodowcach w Alpach - góry

W przypadku ekstremalnych wypraw należy zaopatrzyć się w ciężkie buty wzmocnione grubą, twardą gumą lub kevlarem. Palce lub pięta mogą być używane do kopania w twardym śniegu. Dodatkowo obowiązkowe jest profilowanie pod raki. Warto zainwestować w tzw. buty podwójne, czyli z podwójną izolacją.

Jak wybrać sportowe buty trekkingowe?

Mecz

W sklepie dobrze jest włożyć stopę do wkładki, która jest wyjmowana z buta. Powinien się zmieścić i nie wychodzić poza krawędź. Dobrze jest przejść się po sklepie, przynajmniej na chwilę. Noga nie może latać na bucie, gdyż często powoduje to bolesne otarcia. Należy pamiętać, że wiele osób przebywających na wysokościach ma problemy z opuchniętymi nogami. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest odpowiednia aklimatyzacja, a nie zakup nieco większych butów.

Buty oczywiście nie mogą być też za ciasne, bo dobrej jakości buty nie rozchodzą się. Buty trekkingowe można wyrzucić tylko dlatego, że nie mieszczą się już na kostce i to jest podstawa. Wówczas ciśnienie przyspiesza wychłodzenie, które może doprowadzić nawet do groźnych odmrożeń.

Góra - wysokość

Długość buta powinna być dobrana do wagi bagażu. Jeśli jest bardzo ciężki, buty powinny być wyższe, aby dobrze trzymały kostkę. Cholewka powinna być jednak miękka i elastyczna, aby nie obcierała nogi. Zalecane jest również nacięcie ścięgna Achillesa. Czasami buty te wyposażone są również w podwójny język - język zewnętrzny chroni wnętrze buta przed śniegiem, a język wewnętrzny jest owinięty goleńcem.

W przypadku lżejszego bagażu sprawdzą się jednak półbuty. Oczywiście dotyczy to tylko wędrówek po suchych, nietkniętych terenach.